Kiadta az ukázt Von der Leyennek az európai gazdaságmágus: több pénzt a fegyveriparnak, de tüstént!
Mario Draghi jelentése nem köntörfalaz.
A versenyképességről, az európai bürokráciacsökkentésről és a békéről beszélt a miniszterelnök.
Nyitókép: Piero CRUCIATTI / AFP
Európa versenyképességéről és a béke elérésének lehetőségéről is beszélt Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Ház – Ambrosetti fórumon, a Comói-tó melletti Cernobbióban. A háromnapos rendezvényen a nyitónapon szólalhatott fel a magyar kormányfő, aki Magyarország és Európa jövőjéről beszélt.
Mint kérdésre elmondta, a magyar soros elnökség legfőbb prioritása a versenyképesség, Európa versenyképessége.
A háború és a közös háborús erőfeszítések kapcsán pedig rámutatott:
ne feledjük, hogy az EU egy békeprojekt.
Ami az európai versenyképességet illeti, a kérdező Mario Draghit, az Európai Központi Bank (ECB) volt elnökét idézte, ennek kapcsán volt kíváncsi Orbán véleményére.
Ezt is ajánljuk a témában
Mario Draghi jelentése nem köntörfalaz.
A kormányfő közölte:
novemberben szeretne összerakni az EU tagállami vezetőivel egy versenyképességi paktumot.
A háború és a versenyképesség ugyanis nagyban összefügg; mint rámutatott: az EU egy békestruktúra, de most háború dúl a szomszédunkban. A másik komoly kérdés pedig a migráció, ami egyre jobban szétzilálja az uniót.
A versenyképesség kapcsán három komoly gazdaságpolitikai kihívást sorolt fel. Előkelő helyen említette az ellentmondásos megítélésű Green Dealt, vagyis azt a 2020-ban jóváhagyott európai zöld megállapodást, amelynek elméleti célja az Európai Unió klímasemlegessé tétele 2050-ben.
„A Green Deal újragondolása nagyon fontos eleme a versenyképességnek” – közölte a kormányfő, aki a legutóbbi döntéséről is beszélt, amit az EU kínai autók kapcsán hozott.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Bizottság elnöke szembekerült hazájával és a német kancellárral a kínai autókra kivetendő EU-s vámok ügyében. Mutatjuk, ki lehet a nevető harmadik.
Meg kell határoznunk, miért dolgozunk együtt, önmagában a vállalati érdek ehhez nem elég – tette hozzá Orbán, aki arról is beszélt, hogy
erősebb együttműködésre van szükség az unióban, de nem politikai, hanem versenyképességi és védelmi területen. A politikai unióra nincs szükségünk – tette hozzá.
A háborúról külön kiemelten beszélt a miniszterelnök, aki emlékeztetett, hogy a jugoszláv háború idején éppen ő kormányzott Magyarországon, akkor alakította első kormányát. Itt a szomszédban akkor elég kockázatos volt a helyzet – idézte fel a miniszterelnök, majd azt is elmondta, mit tanult a békemissziókról.
Ha nincs kommunikáció a harcoló felek között, az nagy baj – most nincs ilyen Oroszországgal.
Tűzszünet, ez lenne a második, amit el kellene érni, mondta Orbán – az első pont tehát nem a béketerv, amiről folyton szó van, hanem a tűzszünet. Előbbi is fontos, de a megfelelő sorrend ez: kommunikáció és a tűzszünet, aztán a tárgyalás a béketervről.
Ezért mentem Kijevbe, Moszkvába, Pekingbe és Washingtonba”
Meg kell értenünk, mi az esély a békére. Ugyanakkor a miniszterelnököt nem érték jó élmények az első két fővárosban.
Egyik fél sem akarja a békét, ezt tapasztaltam Kijevben és Moszkvában; mindketten azt hiszik, az idő nekik dolgozik – idézte fel.
„Ezért mentem Washingtonba és Pekingbe is, hogy segítsek olyan nemzetközi körülményeket teremteni, ahol az egész világ tűzszünetet akar elérni, amilyen gyorsan csak lehet. A békebarátok nagy körét megalakítani így” – tette hozzá.
***
A Forum di Cernobbio alapvetően zárt ajtók mögött zajlik, a The European House – Ambrosetti (TEHA) nevű think tank szervezésében zajló fórum legtöbb eseménye nem nyilvános. A beszédeket videóközvetítésen, élőben ezen a linken lehet követni.